Antidepresiva a alkohol

Martina 9.červen 2013 12:16:41
Dobrý den, pokusím se nastínit můj problém. Je mi 24 let a chci pomoct své mamce(48let), zjistila jsem, že užívá antidepresiva do kterých pije alkohol. Takže při rodinných sešlostech, kde se hoduje nejen jídlu,ale i alkoholu a které jsou každý týden jsou se napije a ne málo. Když „přebere“ má ošklivé chování – vyčítavé a zlé. Dokonce vyzradí i citlivé tajemství s čím se jí svěříme (děti). Ubližuje lidem, kteří ji milují, ale především sama sobě. Druhý den si nic nepamatuje a nic neřeší. Nesmí se jí nic říct, hned je vstahovačná a nechce nic slyšet. Mamka je jinak užásna milující máma a manželka, která se nám všem rozdá. Má vlastně vše co si člověk může přát, milujícího manžela, vychované a pracující děti, pejska, peníze. Jsme skvělá rodina, máme se všichni moc rádi a i když všichni máme už své životy, přesto se často setkáváme. Vidíme se denně, hlavně proto, že žijeme ve stejném městečku a společne pracujeme-podnikáme celá rodina. V práci jsou samozřejmě i problémy a tím i stresy, jeden čas byla firma na tom finančně špatně – dluhy, atd. Takže velký nápor stresu. Doma vše odnásela máma,když táta byl z toho vystresovaný, ona to pak těžce nesla. Také jí zemřeli už oba rodiče na rakovinu. Proto všechno začala brát i prášky a i více pít. Stačí jedna hloupá hádka s tátou a jde se napít. A jak dojde na pití alkoholu (ve větší míře) stane se z ní zlý člověk a když jsem zjistila, že bere brášky, bylo mi hned jasné, že to má z toho. To, že vím, že bere prášky ona neví. Proto nevím jak na to opatrně, aby se hned neurazila, aby si uvědomila co vlastně dělá. Jak ji máme prosím pomoct? Vidím jak se tím pomalu,ale jistě zabíjí,ale ona si to neuvědomuje. S manželem se pokoušíme o mimi a já chci, aby byla vyrovnaná babička, maminka a manželka. Děkuji moc za jakoukoli radu.


re. Antidepresiva a alkohol

Admin – PhDr. Michaela Peterková 10.červen 2013 18:59:03
Zdravím Vás!
Antidepresiva nemusí nutně zhoršovat účinky alkoholu. Záleží na tom, jaká AD Vaše máma bere – pokud jsou to např. SSRI antidepresiva (dávají se v současné době nejčastěji), tak ty s alkoholem nereagují. Je tedy klidně možné, že má Vaše maminka prostě jen „špatnou opici“ – že za její chování může jen ten alkohol.
Ale bohužel není žádná jednoduchá rada, co udělat, aby maminka nepila. Pokud si to člověk neuvědomuje nebo uvědomit nechce, pak je to vždycky těžká práce. Můžete na to jít dvěma způsoby: buď vytrváte a budete ji na její nepříjemné chování upozorňovat i za cenu, že se kvůli tomu rozčílí; ono to totiž někdy děsně dlouho trvá, než si je člověk ochotný připustit problém s pitím – někdy stačí pohádat se o to s okolím padesátkrát, někdy třeba 300x. Druhý způsob je snažit se mamince přiblížit a zjistit, co ji trápí a vlídně ji umožnit říct, že ví, že to s pitím přehání (což ona jistě ví, ale mohutně to před sebou popírá, stydí se za to atd.).
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychotesty.psyx.cz – Nejlepší online PSYCHOTESTY: test typů osobnosti, EQ test, test duševních poruch

www.velka.zlutasova.cz – Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM