deprese

Kateřina 19.březen 2013 20:35:35
Dobrý den, je mi 17 let. Před cca. 1 rokem jsem začala trpět na slabší deprese, úzkosti s příznakama špatný spánek, nervozity, chvilky strachu, který se stupňovali sebepoškozováním. Tyto potíže začali, když se rodiče začali často hádat a táta pil. Po čase mi samotný došlo, že je to špatný, to co dělám a přestala jsem s tím. Zkrátka, snažila jsem se deprese řešit jinak. Všechno se zlepšilo, jak můj psychický stav, tak i problémy doma. Před Vánoci se všechno začalo vracet, problémy doma a i moje deprese, ale bez sebepoškozováním(s tím se snažím nejvíc bojovat). A tak jsem tedy zašla k panu psychiatrovi, nasadil mi antidepresiva. Po týdnu se mi po nich začalo dělat špatně a tak jsem je na radu pana doktora vysadila. Domluvili jsme se, že moje deprese nejsou tak silné, abych AD brala. A i já si zase najedou uvědomila, že to všechno zvládnu. Je to asi tak 3 měsíce od návštěvy psychiatrie. Deprese se zase začínají vracet s horšíma příznakama, jsem strašně unavená, když příjdu ze školy usnu a spím klidně i 3 hodiny. V noci mám noční můry, dneska mám celý den sevřený žaludek, cítím se úplně prázdná, mám pocit že se nemůžu skoro nadechnout. Myslíte, že bych se měla znovu objednat k panu psychiatrovi a nechat si nasadit antidepresiva? Ale tentokrát se snažit najít. ty který mi budou vyhovovat a vydržet je brát dlouhodobě, děkuji za odpověď.


re. deprese

Admin – PhDr. Michaela Peterková 20.březen 2013 08:16:58
Zdravím Vás!
Určitě to udělejte – ono je někdy normální, že se hledá lék, který člověku sedne. V prvních 14 dnech užívání se navíc mohou nežádoucí účinky objevit (neměly by ale samozřejmě být příliš silné), ale ty většinou pak mizí. Mrkněte na www.deprese.psychoweb.cz/, na přehled antidepresiv a další informace.
Když se Vám deprese takhle bez zjevné příčiny vrací, je většinou dobré ji zaléčit pomocí léků, protože se jinak může stát, že se stane chronickou. Jste každopádně dobrá, že držíte pod kontrolou to sebepoškozování. Máte určitě silnou vůli (a to je vůle v depresi podlomená, takže až se z toho dostanete, budete určitě fungovat o mnoho líp, v čemž Vám vůle výrazně pomůže). Čili Vám přeju trpělivost a ať se brzo najde lék, který Vám pomůže a máte hezké jaro!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz – INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

www.velka.zlutasova.cz – Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM