Když se člověk snaží přestat kouřit, často u sebe v prvních dnech či týdnech pozoruje zhoršení nálady. To je normální reakce na odebrání nikotinu. Zdravý a psychicky stabilní člověk to bez větších potíží překoná, ale člověk nemocný depresí může mít problém.

Proč se po vysazení cigaret zhoršuje nálada?
Nikotin v mozku udržuje vyšší hladinu dopaminu – chemické látky, která mimo jiné ovlivňuje i náladu. Když přestanete kouřit, hladina dopaminu poklesne. Mozek za čas začne produkovat dopamin běžnou cestou, ale než se tak stane, budete pociťovat nepříjemné pocity – abstinenční příznaky, které kromě jiného zahrnují ne nutně přímo depresi, ale pokles nálady, úzkost a nervozitu.

Když trpím silnou depresí, mám přestávat kouřit?
Sice platí, že dobrá každá cigareta, kterou nevykouříte, ale v situaci hlubší deprese vám asi hrozí větší nebezpečí při zhoršení vaší nálady. Věc prokonzultujte se svým lékařem, který vás zná lépe, ale obecně: nenakládejte si toho moc. Bude asi potřeba stabilizovat vaši náladu a pak teprve řešit návyk na cigarety.

Je pravda, že antidepresiva pomáhají proti kouření?
Účinek antidepresiv při odvykání kouření byl skutečně nalezen. Jedná se o antidepresivum Wellbutrin s účinnou látkou bupropion. Lékaři si všimli, že depresivní lidé léčení Wellbutrinem v podezřele velkém počtu přestávali sami od sebe kouřit s tím, že jim to už nic nedává. Wellbutrin se dnes pod jménem Zyban používá u odvykajících kuřáků. Podrobné informace o antidepresivech při odvykání kouření zde.

PhDr. Michaela Peterková, www.psyx.cz

Web s informacemi a videonávodem, jak přestat kouřit – klikněte