Děti bývají depresivní jinak, než dospělí – už proto, že své emoce obvykle neumějí pořádně popsat. Deprese je útlum nálady, smutek, apatie, nemotivovanost. U dětí se diagnostikuje nesnadno, ale jestliže je dítě neusměvavé, dráždivé, nesoustředěné, nemá zájem o kamarády ani koníčky nebo špatně spí a jí, vede řeči o sebevraždě, vyzařuje beznaděj a má případně různé tělesné problémy bez zjevné příčiny, je pravděpodobné, že jde o depresi.

Sklony k depresi jsou dědičné, takže za část případů dětské deprese mohou geny; tu jinou část pak mají na svědomí traumatické zážitky a extrémně nepříznivé domácí prostředí.

Během puberty se výskyt dětské deprese množí, pak opět klesá. Základem léčby je dosáhnout harmonického domácího prostředí a vyřešení aktuálních problémů. Další metody jsou psychoterapie a antidepresiva; těmi se ovšem v dětském věku léčí jen děti s nejzávažnějšími příznaky.

Sebevražedné chování s fatálním koncem se naštěstí v dětském věku vyskytuje málo. Řeči a náznaky na toto téma ale není dobré podcenit.

Depresivní nálada se poměrně často vyskytuje v souvislosti s epilepsií.

Poměrně vzácné je střídání deprese a mánie, tedy utlumené a nadnesené nálady, které se odborně nazývá bipolární porucha. Pokud po období deprese přijde období s přemírou energie, malou potřebou spánku a euforické nálady, je potřeba zpozornět a možnost bipolární poruchy vzít v úvahu.

Zajímá vás oblast psychických a výchovných problémů u dětí? Stáhněte si zdarma knížku:

Co to s ní(m) je? Nejčastější psychické a výchovné problémy dětí do 10 let.

PhDr. Michaela Peterková

Dětské psychickéa výchovné problémyKnížka je v pdf, takže ji bez problémů přečtete na počítači, tabletu, čtečce i mobilu nebo si ji můžete vytisknout.

Stahujte zde