Základními medikamenty pro léčbu vážnějších depresivních poruch jsou všem dobře známá antidepresiva. První antidepresivum bylo syntetizováno roku 1956 ve Švýcarsku.

Jejich užití je neobyčejně široké – kromě depresivních stavů účinkují i na panickou úzkost a další úzkostné poruchy, posttraumatickou stresovou poruchu, na poruchy spánku a třeba i na enurézu nebo bolesti.

Někteří lidé mají obavy z nepříjemných vedlejších účinků. Ne že by se nevyskytovaly, ale většinou jsou ale tyto představy nadsazené – moderní preparáty přinášejí pacientům poměrně slušný komfort. Pokud se nějaké nepříjemné efekty objeví, lék se nahradí jiným; dnes už je z čeho vybírat. Rovněž riziko vzniku lékové závislosti je při správném užívání nulové (více v tomto textu: Prášky na hlavu – vzniká na nich závislost, nebo ne?). Antidepresiva jsou řešením pro lidi trpící hlubokou depresí. U lehkých stavů by se měla nasazovat až tehdy, kdy selhaly „soft“ metody – tedy práce na sobě, úprava svých životních podmínek a eventuálně psychoterapie.

Účinek antidepresiv není okamžitý – nástup trvá většinou zhruba 2-6 týdnů (tím pádem je také zřejmé, že občasné užití jedné tabletky na překonání akutních potíží se míjí účinkem).

Zde najdete přehled skupin antidepresiv a příklady jejich nejznámějších zástupců. V závorkách najdete obchodní názvy, před ní název podle účinné látky. Stimulační léky se používají, když je člověk v depresi lhostejný, utlumený, apatický; sedativní léky jsou pak na depresi provázenou neklidem a úzkostí.

1. generace – TCA (tricyklická antidepresiva)

  • stimulující – nortriptylin (Nortriptylin), norimipramin, desimipramin (Medipramin), dibenzepin (Noveril), dosulepin (Prothiaden)
  • sedativní, anxiolytická (upravují i spánek) imipramin, amitriptylin, klomipramin (Anafranil)

test psychických poruch BITEPT

2. generace – bi-a tetracyklická AD

  • stimulující – malprotilin (Ludiomil)
  • sedativní a anxiolytická – mianserin (Mianserin, Lerivon), trazodon (Trittico)

3. generace – SSRI (inhibice reuptake serotoninu)

  • anxiolytický účinek – fluoxetin (Prozac, Deprex), citaprolam (Citalec, Seropram)

dále:

  • typ IMAO – pro depresi s atypickými příznaky (účinné preparáty, jejichž nevýhodou je nutnost vyhýbání se určitým potravinám během léčby – červené víno, některé sýry a ovoce), tranylcypromin (Parnate)
  • RIMA – moclobemid (Aurorix) použetelný i pro sociální fobii a selegilin (Jumex); zlepšují sexuální apetit
  • zmodernizovaný typ preparátů TCA – venlafaxin (Efectin), mitrazapin (Remeron), melatonin (Tiareptin, Coaxil)
  • SNRI – moderní, vysoce účinné léky (Efectin)
  • jako prevence návratu deprese lze užívat lithium, karbamazepin (Biston, Tegretol), valproát nebo clobazepam Rivotril

Nebojte se se svým lékařem diskutovat a ptejte se ho na všechno, co vás zajímá. Když už se dohodnete na způsobu léčby, pak plně respektujte dávkování i délku užívání předepsaných léků. Hlavně pozor na hrdinství a předčasné vysazení antidepresiv – návrat poruchy by mohl být intenzivní a její další léčba komplikovaná.

PhDr. Michaela Peterková, www.psyx.cz

inteligentní test osobnosti