problémy s nezaměstnaným otcem

Sidonie 7.červen 2013 12:51:05
Dobrý den,
chtěla bych požádat o radu ohledně otce, který přišel o práci a nedokáže se s tím vyrovnat a najít si novou. Je mu 52 let, téměř celý život pracoval na dobré pozici, práce byla nenáročná a dobře placená. Před tři čtvrtě rokem mu dali výpověď v rámci snižování stavu zaměstnanců. Od té doby je na podpoře a stáli práce nemá. Starosti nám dělá hlavně jeho přístup – nerozesílá téměř žádné e-maily, nikam nevolá, ani rekvalifikační kurz na pracovním úřadě si není schopen zařídit. Kdykoli se ho zeptáme, jak jde hledání, jestli už ho pozvali někam na pohovor, buď se uzavře do sebe nebo někdy reaguje i agresivně, ať ho necháme na pokoji a že se o tom nechce bavit. Je extrémní introvert, nemá žádnou partnerku, přátele a denně chodí na pivo, sám. Nemá ani žádné koníčky a je trochu podivín, fixovaný na svůj řád a rituály. Jsme z něj zoufalí, protože máme strach o jeho budoucnost, ale i tehdy, kdy mu domluvíme po známých nějakou práci, nejeví zájem. Několik dobrých míst už odmítl, bezdůvodně. Má deprese, ale nevíme jak mu pomoct. Odbornou pomoc odmítá, lékaře neuznává. Rádi bychom ho alespoň donutili jít k psychologovi na nějakou terapii, která by ho zbavila strachu z pohovorů a trochu ho „nakopla“ k řešení situace, ale jak mu to podat, jak ho k tomu donutit? Nevíme, jak mu pomoct. Děkuji za odpověď, budu velice ráda, když nám poradíte.


re. problémy s nezaměstnaným otcem

Admin – PhDr. Michaela Peterková 9.červen 2013 19:25:39
Zdravím Vás!
Bohužel na tohle není žádné jednoduché kouzlo, které by situaci změnilo.
Váš táta je ve velké nevýhodě, hned z mnoha důvodů. Tím nejpodstatnějším je fakt, že se na možnost výpovědi sám předem nepřipravil – dospělý člověk by měl mít nachystaný plán pro případ, že přijde o práci, že se na něj vykašle manželka, že mu shoří dům nebo že skončí na vozíku atd. Protože připravený nebyl, situace ho zaskočila a zaskočený člověk nikdy nefunguje dobře.
V zásadě všechno to, co mu radíte, je ok. On jen momentálně není schopný ty rady realizovat, takže je potřeba zaměřit se na to. To, co by tátovi pomohlo, by byl pocit, že ho druzí chápou. Pokuste se tedy navázat s ním opravdový kontakt – ne zaměřený na to, co by měl dělat, ale na to, jak mu je. Místo hecování do práce ho pozvěte na pečení buřtů. Obecně platí zásady, které najdete na www.deprese.psychoweb.cz/deprese-uvod/jednani-s-depresantem – jak jednat a nejednat s člověkem v depresi.
Ta situace je velmi nepříznivá taky proto, že Váš tára nemá žádné sociální kontakty ani zájmy nebo prostě něco, co mu bude držet náladu nad vodou, kdy jedna věc (práce) vypadne. Snad se Vám povede se k němu přiblížt, aby si pak chtěl nechat pomoct.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz – INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

www.velka.zlutasova.cz – Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM