Problémy s dospělým synem

Mirek 6.červen 2013 21:08:15
Dobrý den, máme syna / 25 let /. Je inteligentní, společenský, dobře vypadající. Vystudoval gymnázium, poté nastoupil na VŠ a začal mít problémy s plněním úkolů. Bakalářské studium dokončil s velkými problémy, na navazující studium se již nedostal. Čas tráví u počítačových her, nebo s kamarády. Půjčuje si peníze, které nevrací, osobní věci má ve velkém nepořádku, vímé, že občas kouří marihuanu. Dohody plní jen krátkodobě. Není schopen se donutit k čemukoliv, co ho nebaví. Pomohli jsme mu najít práci v dělnické profesi, do které však často chodí pozdě. Rádi bychom mu pomohli, ale nevíme jak. Děkuji za radu.


re. Problémy s dospělým synem

Admin – PhDr. Michaela Peterková 7.červen 2013 13:49:07
Zdravím Vás!
Tenhle typ dotazu se mi vždycky odpovídá velmi těžko – žádné kouzlo na tohle neexistuje a podobné potíže s dospělými potomky se často řeší, nebo spíš táhnou, mnoho let.
Na začátku je důležité odlišit, zda ty problémy s motivací nejsou způsobené nějakou nemocí nebo poruchou (typicky to bývá deprese), nebo jestli jde v podstatě o povahový nedostatek. Je-li to porucha, dá se léčit. Je-li to povaha, moc velké možnosti nemáte. Můžete oceňovat každý náznak žádoucího chování, ale současně za syna nehasit problémy, které si svým jednání nadělá – to je častá (byť úplně pochopitelná) chyba rodičů, která potomkovi umožňuje fungovat dál po svém, aniž za to nese následky.
Dopadá to většinou dvojím způsobem:
– Rodiče v tom nechají potomka vymáchat, ten se přechodně dostane do větších problémů, což ho buď nakopne k nějaké aktivitě, nebo ho to naopak „dodělá“
– Rodiče potomkovi domlouvají, hrozí, vysvětlují, snaží se po dobrém i méně dobrém, aby fungoval; chrání ho před tím, aby z malých problémů vznikly velké. Potomek se to buď naučí zneužívat a je pořád stejný nebo se po čase (je nutno počítat s x lety) vzpamatuje a začne jednat jakž takž dospěle.
Je to opravdu složité, jednoduchá odpověď ani řešení nejsou.
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.vykonove-testy.psyx.cz – Online test PAMĚTI a MENTÁLNÍ VÝKONNOSTI

www.velka.zlutasova.cz – Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM