změna chování

Simona 2.duben 2013 15:49:30
S mou 25 letou dcerou se rozešel na nový rok přítel,se kterým chodila 3 roky. Dcera si to do dnešního dne nedokáže připustit a zhroutil se jí celý svět. Měli spolu společné plány (prázdniny na horách, jezdili společně na motorce, cesta do Ameriky). Nyní se stala závislou na Facebooku, tráví tam celé dopoledne, odpoledně jde na pár hodin do školy (je v 0 ročníku VŠ) a večer je opět u počítače. S rodinou komunikuje minimálně, sedí sama v pokoji, do obývacího pokoje nechodí.
U počítače i jí. Přestala o sebe částečně dbát, je lhostejná ke vzhledu, není schopna se např. objednat k zubaři, nechat si opravit mobil, vyřídit si nový občanský průkaz. Na facebooku vyhledává staronové přátele, které zve na setkání, na skleničku vína, na pivo. Nám ale tvrdí, že zvou oni ji. My máme zjištěno, že to není pravda, že je láká ona. Největší část kapesného utrácí za kredit do mobilu a za návštěvy restaurací. Domů se vrací kolem půlnoci a ne ve střízlivém stavu. Když jsem ji domlouvala, tvrdí, že nebyla opilá, že byla naprosto střízlivá, ale zbytek rodiny ví, že lže.
Když ji dojdou peníze, vymáhá si další.
Doma tráví v týdnu cca 1 – 2 večery. Prostě má denní úkol si někoho sehnat, aby večer měla s kým jít. Jsem z toho nešťastná, hádá se s námi, je vzteklá a chování někdy připomíná dítě, kterému berou hračku. Nevím, jak na ni. Bojím se, aby si neudělala návyk na alkohol a někdy mám obavu, zda netrpí nějakou psychickou poruchou. Prosím o radu nebo na koho se event. obrátit. Děkuji.


re. změna chování

Admin – PhDr. Michaela Peterková 3.duben 2013 18:40:29
Zdravím Vás!
Tohle jasně vypadá na závažnější depresivní epizodu, všechny ty znaky tomu odpovídají. Řešení by bylo poměrně snadné – psychiatr (ale i praktický doktor) by Vaší dceři pravděpodobně předepsal antidepresiva, po kterých by jí do pár týdnů ulevilo a zřejmě by je ani nemusela brát moc dlouho.
Jiná věc je, jak dceru přesvědčit, aby někam šla – vyjádřete jí pochopení, neodsuzujte to, co teď dělá a naznačte, že se zas může cítit dobře, že jí v tom podpoříte.
Informace o depresi a léčbě je na www.deprese.psychoweb.cz/
Hodně štěstí!
Michaela Peterková

Zajímavé odkazy:
www.psychonet.cz – INTELIGENTNÍ testy zdraví a osobnosti

www.velka.zlutasova.cz – Online programy PROTI DEPRESI, ÚZKOSTI A MINDRÁKŮM